Krajští Piráti řešili na zdravotním výboru dopady coronaviru na nemocnice

9. června 2021
Krajští Piráti řešili na zdravotním výboru dopady coronaviru na nemocnice

Zasedání, které se uskutečnilo dne 7.6.2021, vyvolali opoziční zastupitelé a účastnili se jej zástupci vedení NPK a.s. Důvodem byla personální a finanční situace kolem akciové společnosti. Za Piráty se účastnili zastupitelky Andrea Linhartová, Lenka Španihelová a člen zdravotního výboru Karsten Sachs.

Nemocnice PK a.s. se potýkají s dopady koronakrize. Představitelé společnosti nám prezentovali několik ekonomických ukazatelů a musíme konstatovat, že pokud by z vlády nepřišel kompenzační balíček, nemocnice by byly na pokraji krachu. Mnoho lidí si neuvědomuje, že koronakrize nebyla pro tato zdravotnická zařízení výnosným obchodem, ale naopak je uvrhla a to napříč celou ČR do dalších finančních problémů. Například v Pardubickém kraji by akciová společnost byla za rok 2020 odhadem 600 miliónů ve ztrátě, kdyby MZČR nevydalo kompenzační vyhlášku, která rozdíl v podstatě dorovnala. Nemocnice přicházejí o své příjmy hlavně tím, že nebyly prováděny standardní výkony, ale bylo třeba se na jejich úkor postarat o COVID-19 pacienty. Také spotřeba materiálu značně stoupla. Bylo i nutné zajistit testování a očkování, které není zcela lukrativní.

Na druhé straně pak psychicky a fyzicky totálně vyčerpaní zdravotníci požadovali adekvátní odměny za odvedené přesčasy v náročné práci. Jakákoli částka, kterou nemocnice zdravotníkům vyplatí jako Covid příplatek, je v tomto srovnání nedostačující. Zdravotníci sloužili celé směny ve skafandrech a respirátorech. Kvůli riziku nákazy se třeba měsíce nemohli setkat s příbuznými a nakonec mnoho zdravotníků i onemocnělo. Navíc na mnoha Covid odděleních denně umírali pacienti - a to každého zdravotníka poznamená.

To všechno již tak napjaté personální situaci v NPK a.s. samozřejmě nepřidá. S personálním nedostatkem se společnost potýkala již řadu let a boj s Covidovým onemocněním tuto krizi jen prohloubil. V důsledku tohoto vývoje letos končí personální ředitel a my budeme za vás bedlivě sledovat, jestli se situace v NPK a.s. zlepší s příchodem toho nového. Budeme vás o všem samozřejmě informovat.--

vybor

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.