Pirátský rok 2020 v Pardubickém kraji - část 1.

19. ledna 2021
Pirátský rok 2020 v Pardubickém kraji - část 1.

Přinášíme vám první část shrnutí činností našich zastupitelů a zastupitelek ze západní části Pardubického kraje, kteří v roce 2020 nelenili, pomáhali a přispívali ve společnosti, na mnoha radnicích, pardubickém magistrátu a nově na krajském zastupitelstvu.

PARDUBICE

Na rok 2020 budou pardubičtí Piráti vzpomínat jako na období, kdy pokračovali v roli konstruktivní opozice a také se aktivně zapojili do boje proti Covid-19. Už během první vlny, kdy Českou republiku trápil hlavně nedostatek základních ochranných pomůcek, nažhavili zastupitelé Filip Vařecha a Ondřej Karas 3D tiskárnu z pirátského centra ParduPiCe a zvládli vyrobit a zkompletovat na 650 ochranných štítů, které putovaly například krajským sociálním službám. Sezemický zastupitel Filip Mezera se pak dokonce zapojil do celorepublikového projektu eRouška, kde měl na starosti především testování této aplikace. Kromě toho také Piráti podali Záchranný kruh jednotlivcům finančně zasaženým pandemií a zúčastnili se sbírky počítačů pro distanční výuku dětí.

Na radnici čtyři pirátští zastupitelé a jeden Zelený (za Piráty) pravidelně celý rok reportovali zásadní body z každého jednání zastupitelstva. Rozhodování na základě čísel a dat je pro zodpovědné hlasování zásadní. Proto zastupitelé Ivana Böhmová a Vojtěch Jirsa navrhli, aby vznikla analýza dopadů krize na rozpočet, a vyhodnocení, na jaké investice má být použita až 1 miliarda korun, kterou bude město čerpat z úvěru.

Ze schválených investičních záměrů Piráti rádi podpořili kvalitně připravený projekt Centrální polytechnické dílny na místě Automatických mlýnů. Zelený Kuba Kutílek se naopak nespokojil s tím, jakým způsobem se připravuje „terminál“ Univerzita a požadoval revizi, později i zrušení stavby, která více než terminál připomíná spíše autobusovou zastávku. U druhého terminálu s názvem Jih se momentálně snaží o změnu projektu rekonstrukce ulice K Vápence ve snaze minimalizovat kácení lip v příjezdové aleji.

pcezas

Hlasitě pak Piráti bojovali proti neuvážené stavbě fotbalového stadionu v samotném centru města, který v budoucnosti může ohrozit financování jiných důležitých projektů (třeba chybějící lávku přes Labe mezi Polabinami a čtvrtí Závodu míru). A v rámci divokých a pravidelných diskuzí týkajících se hokejového klubu Dynamo upozorňovali Piráti na očividný střet zájmů a poukazovali na to, jak nehospodárně politici ve vedení města nakládají s finančními prostředky i klubem samotným. Pardubice prakticky nemají možnost odstoupit od smlouvy a zavazují se k povinnosti koupit po uplynutí dohody klub zpět! Z „prodeje“ klubu se tak stala pro město spíše velmi nevýhodná zápůjčka.

lenka

V rámci zastupitelstva vyzvedla Lenka Španihelová téma (ne)zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, kde má město velké mezery. Iniciovala schůzku s Úřadem práce v Pardubicích městem a uspořádala pro zaměstnance sociálního odboru města workshop. O prázdninách se pak Lenka přestěhovala, čímž jí zanikl zastupitelský mandát, a následně byla zvolena zastupitelkou kraje. Na její místo nastoupil Jan Hrubeš, který během podzimní druhé vlny pandemie převzal iniciativu a s pirátskými právníky zpracoval novelu jednacího řádu, která by umožnila zastupitelům a veřejnosti vystoupit přes videohovor, pokud mají nařízenou karanténu nebo jsou doma v izolaci. Jeho návrh bohužel neprošel. Zato se povedlo prosadit pirátský návrh, aby vedení města jednalo s investorem stavby nového parkovacího domu za Domem hudby. Přestože bude soukromý, rádi bychom v něm vyčlenili alespoň 50 míst pro rezidenty, kteří by jinak složitě hledali místo, kde v centru zaparkovat svoje vozidlo. Na pátém obvodu pak budou po opakované urgenci nakoupeny závlahové vaky pro nově vysazené dřeviny.


CHRUDIM

Letošní rok pro nás byl již druhým rokem na radnici. Naši pirátští místostarostové se již dobře zapracovali. Aleš Nunvář se primárně věnuje investičním projektům města a odpadovému hospodářství. Pavel Štěpánek má na starosti dopravu a sociální a neziskový sektor. Ani náš další zastupitel nezahálí. Daniel Lebduška se věnuje vedení hospodářské a digitální komise města. V roce 2020 jsme museli přizpůsobit své pracovní návyky celosvětové pandemii a nouzovému stavu.

Covid 19 měl bohužel dopad na rozpočet města a zpomalil realizaci některých projektů.

Přesto všechno se nám dařilo.

V nově otevřeném skate parku jsme podpořili první Skate a BMX závody, o kterých jste se mohli dočíst ZDE . Jsme rádi, že máme v Chrudimi další sportoviště, kde se mohou lidé setkávat a trávit pohybem venku svůj volný čas. Jistě si k nám najde cestu více skateboardistů a park bude motivací i pro novou generaci, mezi kterou teď frčí zejména jízda a triky na koloběžkách. Skatepark mohou využit také inline bruslaři, jak na závodech předvedl náš předseda Ivan Bartoš.

skatechrudim2

Dalším úspěchem je aplikace Mobilní rozhlas, která je jedním z kroků plánu, jak z Chrudimi udělat Smart City (Chytré město). Dostupnost informací a digitalizace je pro nás důležitým tématem, proto jsme rádi za projekt Tvořím Chrudim, v jehož prvním ročníku jste v roce 2020 hlasovali o realizaci investičních projektů. Těší nás, že se daří rozšiřovat veřejně dostupnou síť wifi.

chrudim2

Nezapomněli jsme ani na životní prostředí. Otevřelo se Re-use centrum, kde můžete odložit staré (již nepotřebné, ale funkční) věci a vybrat si jiné, které by se vám hodily. Pokračujeme ve v obnově zeleně, v loňském roce jsme vysadili 115 stromů a 345 keřů. V roce 2021 zavádíme svoz bio odpadu od rodinných domů a v budoucnu chceme přidat nádoby na další tříděný odpad. Dále navrhujeme revizi plánovaného projektu velkého separačního dvora v průmyslové zóně, konkrétně vyškrtnutí nerentabilní kompostárny, která by obtěžovala své okolí. Na oslavu 17.listopadu jsme vysadili na náměstí v Chrasti lípu.

chrudim3

Doufáme, že letošní rok bude lepší a podaří se nám realizovat další body z našeho pestrého programu. Těšíme se, že se s vámi brzy osobně setkáme na našich akcích.


CHRAST

V loňském roce jsme navázali na tradici svatováclavských trhů, které pořádáme od roku 2018. 3.ročník se bohužel nemohl konat v Chrasti, proto byl přesunut do nedalekých Rosic. I přes nepříznivé počasí jsme si užili setkání s místními a doufáme, že letos se vrátíme zpět na nádvoří zámku v Chrasti.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti v Pardubickém kraji spouští nový podcast PIRÁTI TALKS

Piráti v Pardubickém kraji spouští nový podcast PIRÁTI TALKS

Piráti Pardubického kraje představují svůj nový politický podcast nazvaný PIRÁTI TALKS, který se zaměří na aktuální témata v kraji a přiblíží práci pirátských politiků. Bude vycházet každé dva týdny ve čtvrtek a moderátorem pořadu bude lídr a kandidát na hejtmana Daniel Lebduška.

Piráti rozkryli kauzu městských bytů v Chrasti. Byty měly být rozprodány pod cenou i lidem spjatým s městským úřadem

Piráti rozkryli kauzu městských bytů v Chrasti. Byty měly být rozprodány pod cenou i lidem spjatým s městským úřadem

Analytický tým Pirátů rozkryl kauzu problematického prodeje městských bytů v Pardubickém kraji. Na základě jeho podnětu podnikla Generální inspekce bezpečnostních sborů razii na městském úřadu v Chrasti. Byty měly být totiž rozprodány za zlomek ceny, některé z nich si pořídily osoby úzce spjaté s městským úřadem. Například bývalý radní, který byl zvolen za hnutí ANO. Investigativní novináři Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal v Deníku N o věci podrobně informovali.

Vápenný Podol čeká na signál

Vápenný Podol čeká na signál

Čekám na signál, ten z nebe nepřichází, a tak čekám dál… S tímto úryvkem písně známé české kapely by se mohla většina obyvatel Vápenného Podolu ztotožnit. Obec nedaleko nádrže Seč čeká již přes dva roky marně na posílení mobilního signálu. Kde to vázne?