PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 3. týden

5. dubna 2020
PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 3. týden

Přinášíme vám PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ, ve kterém Vás každý pracovní den informujeme o dění kolem epidemie koronaviru COVID-19. Zde se dozvíte o aktivitách našich členek a členů, kteří se aktivně zapojují a pomáhají svou nezištnou prací těm, kteří naši pomoc potřebují.

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ

V minulém týdnu byl opět obecným tématem nedostatek ochranných pomůcek. Zásadní nedostatek těchto pomůcek měli zdravotníci a lékaři, kteří jsou v první vlně s bojem proti koronaviru. Bohužel se také začal zvyšovat počet obětí COVID-19. Nejhůř na tom byli senioři, kteří jsou více nemocní a jejich organismus si s koronavirem nedokáže tak dobře poradit.

Naši členové se i nadále snaží svou měrou pomoci mnoha institucím a zdravotnickým organizacím, které marně čekali na pomoc centrálního zásobování ochranných pomůcek.

Tisk a kompletace ochranných štítů

Ti z nás, kteří mají tu možnost, přidali ruku k dílu a pomáhají s výrobou ochranných štítů, které potřebují především pracovníci ve zdravotnictví. Filip Vařecha, Andrej Ramašeuski a Jirka Jansa se s nadšením pro věc pustili do produkce těchto štítů. Filip Vařecha tiskne obličejové redukce, Andrej každý den řeže plexiskla a Jirka Jansa vše kompletuje a rozváží lékařům v chrudimském a pardubickém okrese.

ps3andrej1

Pokud jste lékaři, zdravotníci či organizace, která ke své činnosti potřebuje tyto ochranné štíty, pak kontaktujte našeho člena Jiřího Jansu na emailu: jiri.jansa@pirati.cz, nebo na telefonním čísle 608951177, který Vám po domluvě může přivést naše ochranné štíty.

ps3andrej2

Věnujte svůj počítač studentům

Náš člen Vladek Vácha v minulých týdnech věnoval velké množství certifikovaného leteckého plátna, které se používá na renovaci letadel na tvorbu přes 8000 roušek. Rozhodl se, že bude pomáhat dál, a vytvořil iniciativu, ve které vyzývá své přátele a známé, aby věnovali své počítače studentům, kteří nemají notebook ani počítač, a potřebují je k online výuce a přípravě do školy. Zde jsou je text jeho výzvy:

Prosím o sdílení: pokud by někdo chtěl pomoci, mám pro vás dobrý tip ze své zkušenosti v rámci svého působení v SRPŠ. Pokud máte doma počítač nebo notebook navíc, nabídněte jej Vaší škole k zapůjčení žákům. Školy jsou schopny vyřešit on-line výuku, ale problém je v rodinách, kde jsou například dvě děti, ale jen jeden počítač, nebo i žádný. Moc tím pomůžete dětem. Já takto nabídl notebook Lenovo a zároveň jsem se jako dobrovolník zapojil do zapůjčení 1000 ks počítačů dětem od Mironetu.

ps3vladek

Pirátská karanténní matematika online s Líbou Vévodovou

Naše pirátská zastupitelka Libuše Vévodová ze Svitav je gymnaziální profesorkou matematiky. Podobně jako řada kolegů po celé republice nechce jen přihlížet krizové situaci ve školství a rozhodla se dalším pedagogům adresovat výzvu a jednat. V současnosti vede několik skupin žáků, které virtuálně vyučuje matematiku pomocí programu ZOOM a může se tak své práci i nadále věnovat naplno.

ps3liba

https://www.piratskelisty.cz/clanek-3034-piratska-karantenni-matematika-online-s-libou-vevodovou-tablet-scanner-a-webkamera

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 1. týden

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 2. týden

Shrnutí pirátského sdílení za minulý týden:

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 3. 4. 2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

Ačkoliv se v současnosti stále soustředíme na především na zvládání zdravotnické stránky krize spojen é s epidemií - tedy záchranu životů a celkovou úpravu fungování zdravotnictví tak, aby se podařilo udržet aspoň základní kvalitu služeb - již je nutné myslet na krizi následnou. Tedy na ekonomické problémy, které krize působí a přinejmenším několik dalších měsíců působit bude. Největší podniky v zemi chtějí po vládě, aby upřesnila, co se bude dít po Velikonocích (článek zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/primy-prenos-jak-nastartovat-ceskou-ekonomiku-aby-lide-neprisli-o-praci-97696). Vláda by skutečně měla zveřejnit alespoň přibližné scénáře, podle kterých hodlá postupovat, protože i to může podnikům alespoň trochu zmírnit ztráty.

Stejně tak je nutné pomoci malým podnikatelům přežít kritické období. Pokud je nepodpoří vláda teď, část se přesune do šedé ekonomiky, což jen zvýší budoucí ztráty. Samozřejmě to se sebou ponese negativní jev ve zvýšení státního dluhu. V této chvíli je to však pochopitelné. V případě, že bychom měli v ČR zavedené euro, měla by vláda v tuto chvíli přeci jen v rámci fiskální politiky volnější ruce. I přesto je stále relativně velký prostor pro fiskální expanzi (až k 5% HDP). Tento prostor je rozhodně větší, než má ČNB pro nějaký stimul v rámci monetární politiky. Jednotlivé pirátské návrhy na řešení krize můžete nalézt zde: https://www.piratskelisty.cz/clanek-3043-casova-osa-pirati-pracuji-na-podpore-ekonomiky-v-obdobi-krize

KRAJSKÉ INFORMACE

V našem kraji dnes k 17:30 přibylo dalších 26 případů nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 150 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob.

V úterý bylo oznámeno, že v Nemocnici Pardubice na oddělení kardiologie byla řada pracovníků pozitivně testována na koronavirus. Zatím bylo zjištěno 21 nakažených zdravotníků, zbývá otestovat ještě asi 70 pracovníků oddělení kardiologie. Přes víkend se toto oddělení uzavře, případné akutní případy budou převezeny do královéhradecké nemocnice.

Naše pirátská zastupitelka Libuše Vévodová ze Svitav je gymnaziální profesorkou matematiky. Podobně jako řada kolegů po celé republice nechce jen přihlížet krizové situaci ve školství a rozhodla se dalším pedagogům adresovat výzvu a jednat. V současnosti vede několik skupin žáků, které virtuálně vyučuje matematiku pomocí programu ZOOM a může se tak své práci věnovat naplno.

Rozhovor s naší členkou si můžete přečíst zde: https://www.piratskelisty.cz/clanek-3034-piratska-karantenni-matematika-online-s-libou-vevodovou-tablet-scanner-a-webkamera

Pokud máte dítě, se kterým jste se letos těšili k zápisu do školy nebo školky, jistě jste zaznamenali, že se s Vámi letos dítě k zápisu nepodívá. Mateřské a základní školy ve spolupráci s městy v těchto dnech spouští online zápisy svých nových žáků.

TIP DNE

Nebaví vás filmy, které dávají v televizních kanálech v naší republice? Nechcete si platit HBO GO nebo Netflix? MALL TV Vám přináši zajímavé filmy, které můžete zdarma sledovat!

https://www.mall.tv/serialy-filmy

NÁPAD DNE

Chybí Vám sportovní vyžití a připadá Vám, že v karanténní době tloustnete? Zkuste začít sportovat z domu. Více zde:

https://sportvkarantene.cz/

SDÍLENÍ - 2. 4. 2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

Blíží se spuštění tzv. “Chytré karantény” na území celé republiky. Celou tuto myšlenku zorganizovala a realizovala iniciativa Covid19cz. Zájemci o další informace je mohou najít zde: https://covid19cz.cz/covid19-cz/manifest/chytra-karantena. Již v současnosti se funkce chytré karantény testují na jižní Moravě.

Státní program na podporu malých podnikatelů část II začal dnes ráno v 8:00. Je nutné stáhnout žádost a vyplnit. Následně bylo třeba od banky získat úvěrovou smlouvu a poslat včetně příloh. V 10:00 byl program zcela vyčerpán. Bylo podáno pouze 700 žádostí za celou republiku. Takhle si pomoc podnikatelům v naší zemi nepředstavujeme. Oceníme, pokud stát nastaví programy v rozsahu přiměřeném pro celou republiku, ne pro jedno krajské město. Naše recepty na zvládání ekonomických důsledků koronaviru lze nalézt zde: https://koronavirus.pirati.cz/.

KRAJSKÉ INFORMACE

V našem kraji dnes k 17:30 přibylo dalších 10 případů nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 124 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob.

https://www.denik.cz/z_domova/koronavirus-mapa.html

Naši členové již od minulého týdne pomáhají tvořit obličejové štíty pro zdravotnický personál. Na naší pirátské 3D tiskárně v Pardubicích ve velkém tiskne Filip Vařecha obličejové redukce na tyto štíty. Andrej Ramašeuski zase řeže a připravuje plastové štíty, které se poté zkompletují a věnují se do služeb a zdravotnictví v našem kraji. Více informací vám přineseme v souhrnu na konci týdne.

V Pardubickém kraji byl dnes spuštěn objednávkový systém ochranných pomůcek pro zdravotnické a sociální služby. Díky tomuto systému si tak budou moci tyto služby efektivněji objednat ochranné pomůcky, které jim chybí. Objednávky jsou přijímany přes webové rozhraní a následně jsou rozváženy z chrudimského centrálního skladu

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=_O0eUXEiuUKn0M_8oO2FPFsFsI4Nl4RJgpuWIQeF6u5UMlBFTjUxMEYzSFoxMjZOTkVYVUFZV01OMi4u

TIP DNE

Omezil koronavirus Vaše podnikání a potřebovali byste pomoc právníka? Advokátní kancelář eLegal připravila pro Vás bezplatné online konzultace. Pokud si nevíte rady v oblasti práva, využijte této služby.

https://elegal.cz/bezplatna-online-konzultace-pro-podnikatele-zasazene-situaci-s-koronavirem

NÁPAD DNE

Máte děti, kterým denně čtete pohádky, ale hlasivky Vám už neslouží nebo byste se rádi chvíli věnovali svému protějšku? Přinášíme Vám seznam audioknih a pohádek zdarma, kterými můžete své děti zabavit. Více se dozvíte v příspěvku.

https://reportermagazin.cz/a/pSv9r/20-knih-ktere-deti-za-odmenu-nemuseji-cist

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 1. 4. 2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

Dnešní rozsudek Nejvyššího správního soudu ukazuje, že se naše vláda se svými opatřeními pohybuje za hranou Ústavy České republiky. Bude nutné apelovat na vládu, aby i při vyhlášeném stavu nouze dodržovala platné zákony této země. Z usnesení citujeme: “Je (...) zjevné, že vláda přijetím usnesení o odložení hlasování v doplňovacích volbách do Senátu jednala mimo svou pravomoc i působnost, a že tento akt je nutno proto považovat za natolik vadný, až je nicotný," uvádí volební senát Nejvyššího správního soudu v dnes publikovaném usnesení (viz body 13 a 14). To se týká (ne)možnosti NSS rozhodnout o pozastavení činnosti politické strany v důsledku (ne)konání vyhlášených doplňovacích voleb do Senátu po smrti Jaroslava Kubery.” Celé usnesení najdete zde: http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2019/0019_0Pst_1900012_20200401133907_20200401140014_prevedeno.pdf

Brzy bude startovat projekt Chytrá karanténa, který by nám měl pomoci postupně ukončovat nejvíce omezující pravidla současné karantény. Podobnou cestou nejdeme jen my, ale vydávají se po ní i Slovensko a Švýcarsko. Je nutno se proti zákeřné chorobě spojit, využít možností, které nám současná doba nabízí a přitom dodržet všechny platné zákony. Zkrátka neudělat z České republiky “digitální koncentrák”. Více informací o aktivitě Covid19cz včetně odkazu na “závazek digitální důvěry” najdete zde: https://www.facebook.com/Covid19cz.cz/posts/117489883228050

KRAJSKÉ INFORMACE

V našem kraji dnes k 17:30 přibylo dalších 13 případů nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 114 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob. V tuto chvíli je Pardubický kraj krajem s nejnižším počtem nakažených.

V úterý bylo oznámeno, že se v Nemocnici Pardubice na oddělení kardiologie vyskytli lidé nakažení koronavirem. Všech asi 150 pracovníků oddělení kardiologie, bylo od víkendu otestováno na výskyt koronaviru. Vedení nemocnice to až do včerejška tajilo, neboť nebylo jisté, kolik zaměstnanců a pacientů je přesně nakaženo. V tuto chvíli je nakaženo 10 zdravotníků a 8 pacientů. Provoz oddělení nebyl omezen.

Člen Pirátů Vladek Vácha přichází s další iniciativou:

„Pokud by někdo chtěl pomoci, mám pro vás dobrý tip ze své zkušenosti v rámci svého působení v SRPŠ. Pokud máte doma navíc počítač, notebook...nabídněte jej Vaší škole na zapůjčení žákům. Školy jsou schopny vyřešit on-line výuku, ale problém je v rodinách, kde jsou například dvě děti, ale jen jeden počítač, nebo i žádný. Moc tím pomůžete dětem. Já takto nabídl notebook Lenovo plus a také jsem se jako dobrovolník zapojil do zapůjčení 1000 počítačů dětem od Mironetu“

TIP DNE

Zhruba před týdnem vyšla v Číně kniha věnovaná COVID19. Jde o "PŘÍRUČKU pro prevenci a léčbu COVID-19" určenou pro zdravotnická a sociální zařízení, jak na nákazu reagovat. Vydání knihy podpořila nadace Jacka Ma.

https://kniha.covid19cz.cz/covid19cz/

NÁPAD DNE

Přečetli jste v dnešní době omezeného vycházení všechny kníhy z vaší knihovny? Knihovna ve vašem městě či obci je uzavřena a rádi byste si i přes tyto patálie něco přečetli? Přinášíme vám odkaz na webovou stránku, kde si můžete stáhnout zdarma e-booky:

https://www.cbdb.cz/elektronicke-knihy-ebooky-zdarma

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 31. 3. 2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

V minulých sdíleních jsme Vás informovali o sbírce na masky s filterm pro lékaře verze “Decathlon”. Po pěti dnech byla vybrána částka 6 milionů korun. Pokud chcete i nadále přispět, můžete. Nestane se nic jiného, než že za každých 600 Kč bude o jednu masku víc. https://www.donio.cz/CovMask

Pokud nemůžete pracovat, nebaví vás sedět doma, máte auto a chcete pomoci, zapojte se do projektu dobrovoz.cz. Více informací naleznete na www.dobrovoz.cz.

KRAJSKÉ INFORMACE

V našem kraji dnes přibylo dalších 24 případů nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 101 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob. V tuto chvíli je Pardubický kraj krajem s nejnižším počtem nakažených.

Dnes po 18. hodině přistál na letišti v Pardubicích letoun Ruslan s další dodávkou zdravotních pomůcek. Ještě dnes očekáváme další letadlo s dodávkou pomůcek.

Pardubický kraj informoval na svém facebookovém profilu, že připravuje pro sociální služby pohotovostní balíčky. Balíček bude obsahovat dva respirátory, obleky, štíty, dva páry rukavic a návleků na boty. Každé zařízení dostane dva balíčky, které budou sloužit jako pohotovostní sety k okamžitému použití ve chvíli, kdy se objeví výskyt COVID-19 v daném zařízení.

TIP DNE

Nosíte brýle a ty se vám kvůli roušce mlží? Přinášíme jednoduché a levné řešení, které tomu zabrání. Je to jednoduché. Připravte si tuhé mýdlo a kapesníčkem je rozetřete na brýle z obou stran. Toto řešení Vám umožní nosit zároveň roušku a brýle. Nevěříte? Vyzkoušejte :)

NÁPAD DNE

Chtěli byste se podívat jak vypadá v dnešních dnech práce zdravotníků a integrovaného záchranného sboru? MALL TV si pro vás připravila vlastní pořad, ve kterém se můžete podívat pod pokličku profesí, které denně bojují s nákazou koronaviru. Mrkněte na na:

https://www.mall.tv/na-vlastni-otvor

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 30. 3. 2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

V rámci projektu Covid19cz se spustila webová stránka damekrev.cz, která má přilákat k darování krve další dobrovolné dárce. Potřeba dárců krve sice kvůli novým opatřením vlády, především kvůli karanténě, mírně poklesla. Poklesl ale i počet možných dárců s tím, jak má více a více lidí nařízenou karanténu a nesmí tedy i určitou dobu krev darovat. Stejně tak, pokud se zvýší počet těžkých případů, bude potřeba krve více, protože jednou z posledních možností jak těžce zasaženého pacienta zachránit, je vyměnit mu krev.

Iniciativa Covid19cz se distancuje od vyjádření premiéra Babiše v Lidových novinách (https://www.lidovky.cz/domov/babis-cilem-chytre-karanteny-je-porazit-vir-je-to-cesta-k-normalnimu-zivotu.A200330_102619_ln_domov_tmr). Zapojení armády nepovažuje za příliš šťastné, byť může být v jistém směru pochopitelné. Celý koncept je ale založen na dobrovolnosti. Pokud lidé nedají s využitím dat souhlas, nikdo jim nemůže nařídit udělat opak. Cílem by mělo být primárně lidem vysvětlovat výhody tohoto systému, než působit represivně. Navíc celá “chytrá karanténa” je postavena dobrovolnicky bez jakéhokoliv přispění státu. Pokud tedy dobrovolníci rozhodnou o jejím ukončení, pan premiér s tím nic nenadělá.

Dnes se dokončila sbírka na další desetitisícovou sérii masek verze “Decathlon” pro doktory. Vybralo se 6 milionů korun. Již v pátek se podařilo vybrat 10 milionů korun na 500 plicních ventilátorů pro české nemocnice. Iniciativa nakonec pokračuje dál a chce vyrobit nikoliv 500, ale 50 000 plicních ventilaci pro celý svět. Nezbývá než být hrdý na tento projekt. Více infromaci najdete v pravidelném zpravodaji iniciativy Covid19cz https://www.facebook.com/groups/covid19cz/permalink/1443876885782436/

KRAJSKÉ INFORMACE

Po víkendu přibylo v Pardubickém kraji dalších šest případů nákazy Covid-19.

V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 55 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob.

Dnes zastavila výrobu ve Vysokém Mýtě firma Iveco CZ. Tato odstávka potrvá minimálně do 14. dubna. Odstávka je způsobena nedostatkem dílů od subdodavatelů.

V Orlických horách byla aktivována část Centra biologické ochrany v Těchoníně. Do tohoto centra se budou svážet především senioři s koronavirem a lidé v těžkém zdravotním stavu.

Od soboty 28. 3. 2020 byly zrušeny všechny víkendové autobusové spoje. V pracovním týdnu budou autobusové spoje omezeny zhrudba na 40% běžného stavu.

https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/106396/aktualni-jizdni-rady-verejne-dopravy-jsou-jiz-k-dispozici-zacnou-platit-od-28-brezna

Lázně Bohdaneč kvůli epidemii koronaviru COVID-19 přeruší svou činnost do 4. dubna. Postupně bude propuštěno 80 z celkově 330 zaměstnanců.

Pardubický kraj připravuje objednávkový systém, ve kterém si zdravotníci budou moci objednat ochranné pomůcky. Hejtman věří, že se tento systém vžije mezi lékaři a budou tak moci efektivně pokrýt poptávku po rouškách, respirátorech, celoobličejových maskách, dezinfekci a dalších zdravotnických potřebách.

https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/106463/i-pres-vikend-se-v-kraji-rozvazely-ochranne-pomucky-a-dezinfekce-kraj-pripravuje-objednavkovy-system

TIP DNE

Zítra tj. 31. 3. si od 20:00 na webu nechodven.cz můžete pustit online koncert kapely UŽ JSME DOMA. O dalších živých koncertech, které se tento týden budou na platforme nechodven.cz můžete dozvědět na jejich webových stránkách.

http://nechodven.cz

NÁPAD DNE

Máte rádi pivo a lahvové vám už leze krkem? Několik fanoušků tohoto zlatavého moku se rozhodlo pomoci malým pivovarům a založilo web, na kterém si můžete zakoupit pivo, které by se jinak zkazilo. Mrkněte na mapu webu, jestli není ve vašem okolí malý pivovar, kterému byste mohli pomoci a koupit si pivo na doma.

https://zachranpivo.cz/

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.