PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 2. týden

29. března 2020
PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 2. týden

Přinášíme vám shrnutí PIRÁTSKÉHO SDÍLENÍ, ve kterém Vás každý pracovní den informujeme o dění kolem epidemie koronaviru COVID-19. V tomto shrnutí se dozvíte o aktivitách našich členů a členek, kteří se aktivně zapojují a pomáhají svou nezištnou prací těm, kteří naší pomoc potřebují.

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ

Minulý týden se opět nesl v nedostatku ochranných pomůcek. Roušky a respirátory chyběly a to hlavně ve zdravotnictví. I když se vláda snaží ze všech sil a objednává ochranné roušky ze všech možných částí světa, hlavně tedy z Čínské lidové republiky, tak se stále setkáváme s kritickým nedostatkem těchto ochranných pomůcek.

Počet nakažených už přesáhl 2000 a stále bude stoupat, avšak oproti sousedním státům je tento nárůst stále relativně nízký a vláda nás upokojuje, že tuto krizi zvládneme.

MOJE ROUŠKA CHRÁNÍ TEBE, TVOJE ROUŠKA CHRÁNÍ MĚ

Členky a členové Pirátů v Pardubickém kraj nadále pomáhají tam, kde vláda selhala, šijí roušky pro své okolí a rozváží je tam kde jsou potřeba.

Náš člen Vladek Vácha opět předal materiál, ze kterého se ušilo přes 3000 roušek. Díky Vladkově pomoci se ušilo za poslední dva týdny přes 8000 roušek. Vladkovi děkujeme.

vladek2ps

Pirátský místostarosta města Chrudim Pavel Štěpánek zprostředkoval pro chrudimskou nemocnici dar 800 ks třívrstvých roušek z polypropylenu s nanofiltrem od Ladislava Noldeho. Tyto roušky zachytí 99% všech bakterií a virů a budou předány příští týden. Děkujeme ti Pavle.

stepanekps

PIRÁTSKÁ 3D TISKÁRNA

Minulý rok jsme naše pardubické pirátské centrum ParduPiCe vybavili 3D tískárnou od Prusa Research, tuto tiskárnu jsme primárně užívali pro naše návštěvníky, kteří si mohli vytisknout menší výrobky pro domácí využití. V posledních dvou týdnech se pod vedením našeho člena a pardubického zastupitele Filipa Vařechy rozjel tisk zakladače šikmého proužku pro snazší šití roušek. Tento týden tiskneme redukcí na obličejové masky. Tyto masky slouží v nemocnicích jako komplexní obličejová ochrana.

3D1

ZÁVĚREM

I příští týden Vám budeme přinášet naše PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ, ve kterém vás budeme informovat o vývoji nákazy koronaviru COVID-19. Přineseme Vám informace o aktivitách našich členů a členek a nezapomeneme na Vaše oblíbené tipy a nápady dne.

Věříme, že tuto situaci zvládneme a brzy se vrátíme k normálnímu životu, kdy se budeme moci přímo setkávat. Situace se vyvíjí každý den, jsme si jisti, že tato situace se v dalších měsících začne zlepšovat. Nemoc je jedna věc, po této pandemii nás však bude čekat obnova chodu naší ekonomiky a celé společnosti, ale - SPOLEČNĚ TO ZVLÁDNEME!

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 1. týden

Shrnutí pirátského sdílení za minulý týden:

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 26.3.2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

České firmy ve zrychleném režimu vyvinuly plicní ventilátory. Narozdíl od obvyklých nouzových řešení, kterých v Čechách na 3D tiskárnách umíme vyrobit stovky v relativně krátkém čase (https://www.youtube.com/watch?v=oXiDyhe-lV8&fbclid=IwAR3Zqbx9Yb8-sdPZ_kDd5gI6MWFEOsUQ0LbKDuF224V1F8nYDS8vOX91wtk), jsou tyto plicní ventilace naprosto plnohodnotné a v případě, že bychom je nevyužili my, můžeme je vyvážet kamkoliv po Evropě. 100 plicních ventilací vyjde na 10 milionů korun, které se teď ve sbírce snaží vybrat iniciativa Covid19czt. Více se dozvíte zde: https://www.facebook.com/Covid19cz.cz/posts/112202883756750

Vláda bohužel začíná kličkovat místo toho, aby se snažila být oporou občanům v době krize. Změnila povahu opatření vůči koronaviru tak, že bude následně velmi obtížné dosáhnout náhrad za krizová opatření. Tato nejistota v soukromém sektoru se promítne do hloubky krize, kterou bohužel musíme předpokládat. Mimochodem se opakuje chyba, jakou udělali pánové Kalousek a Drábek v roce 2010. Místo běžných občanů si však nyní vláda vybrala za oběti své hazardní hry podnikatele. Více se o opatřeních dočtete zde: https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/o-nahradu-skod-kvuli-nouzovemu-stavu-nebude-mozne-zadat-40318100

KRAJSKÉ INFORMACE

V našem kraji bylo dnes potvrzeno dalších šest případů nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 55 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob.

V pardubickém pirátském centru ParduPiCe jede naše 3D tiskárna naplno. Minulý týden se tiskly zakladače šikmého proužku pro snazší šití roušek. Tento týden pod taktovkou našeho člena Filipa Vařechy tiskneme redukcí na obličejové masky. Tyto masky slouží v nemocnicích jako komplexní obličejová ochrana.

Na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích pokračuje výroba dezinfekce. Škola díky dodávce čtyř tisíc litrů denaturovaného lihu ze společnosti Ethanol Energie vyrábí další litry dezinfekce, kterou stáčejí do litrových lahví díky spolupráci kraje a společnosti Paramo.

Minulý týden bylo v kraji zprovozněno 32 škol a školských zařízení pro péči o děti rodičů, kteří pracují ve zdravotnictví či složkách integrovaného záchranného systému. Protože však tato zařízení zejí prázdnotou, výčet profesí se rozšiřuje:

https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/106347/potrebujete-hlidani-kraj-rozsiruje-sit-skol-pro-vsechny-profese

TIP DNE

MALL.TV je internetová televize, která kromě své vlastní tvorby přináší i zajímavé filmy. V posledním týdnu organizuje i živé online koncerty.

https://www.mall.tv/

NÁPAD DNE

Chtěli byste si s přáteli zahrát nějakou hru? Bohužel to nejde osobně, ale můžete si v klidu zahrát online. Web duelovky vám přináší spousty her a aktivit, které zabaví nejen Vás, ale i vaše přátele.

https://www.duelovky.cz/

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 25.3.2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

Z médií se k nám dostávají různé a často protichůdné informace. O tom, jak to zatím dobře funguje, nebo, jak je naopak všechno špatně. Co s tím? Nelámejte sii hlavu s tím, co nemůžete změnit. Situace v České republice má do katastrofy, jakou zažívá Itálie, hodně daleko. Některá opatření zafungovala na výbornou, jiná byla neužitečná. To se ale v podobných případech stává.

Za nás je důležité, aby zodpovědní lidé stále koukali dopředu. Akutní nedostatek respirátorů a roušek se postupně snižuje i díky zásluze nadšených občanů (viz příspěvek https://www.facebook.com/Covid19cz.cz/posts/110415700602135).

Stejně tak se řeší navýšení kapacity ventilačních jednotek na vládní i nevládní úrovni (https://www.facebook.com/Covid19cz.cz/posts/110415700602135).

To samozřejmě neznamená, že některá opatření nebude nutné zpětně vysvětlovat (jako příklad uvádíme toto: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/40-tisic-respiratoru-z-ciny-slo-na-dalnice-a-zeleznice-lekare-to-prekvapilo-95516?seq-no=2&dop-ab-variant=&source=clanky-home).

Podstatnější za nás je však výhled. Tedy v prvé řadě předcházení nedostatku dalších klíčových materiálů typu jednorázových rukavic (https://twitter.com/MichalKubal/status/1242595333386965002), nebo jiných potřebných prostředků. Druhou částí řešení je pomoc nejvíce ekonomicky postiženým lidem ve spolupráci s dobrovolnickými organizacemi. A třetí částí je právě pochopení a větší kooperace mezi vládou a dobrovolníky. Zatím se nám v tomto směru daří velice špatně (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vlada-nakupuje-v-cine-ceske-firmy-pritom-vyrabeji-i-pro-slovensko-95554). Přitom je kooperace výhodná naprosto pro všechny. Je to levnější, podpoří to české firmy a získáváme tím cenné know-how. Celkově je to nejlepší krok ke stabilizaci ekonomiky a jejímu dalšímu rozvoji.

Přesně tuto schopnost má Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT (CIIRC ČVUT). Ten předal Ministerstvu zdravotnictví České republiky prvních patnáct kusů prototypu respirátoru „CIIRC RP95-3D“, který byl v pátek úspěšně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3. Během víkendu je přímo při práci vyzkoušel zdravotnický personál pražské nemocnice Na Homolce. S výrobou masky na speciálních 3D tiskárnách se může začít.

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3066294-na-cvut-za-tyden-vyvinuli-respirator-z-3d-tiskarny-ziskal-uz-certifikaci

KRAJSKÉ INFORMACE

Pardubický kraj se po dohodě s dopravci rozhodl od 28.března omezit veřejnou dopravu. Změna se dotkne hlavně autobusové, ale i železniční přepravy. Víkendové spoje budou zrušeny až do odvolání.

Více zde:https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/106329/od-soboty-28-brezna-bude-omezena-krajska-verejna-doprava-autobusy-o-vikendech-nepojedou-vubec?fbclid=IwAR1Fy2F-VRaPXXpVwa1bBIWdGtwd--hGi6mlMeLMmdhydf1ic5H19KCUpY0

V našem kraji bylo dnes potvrzeno dalších sedm případů nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 49 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob.

TIP DNE

Odkládali jste sledování Cimrmanových her? Přinášíme vám youtube kanál se všemi hrami. Více zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PL_wh6U6GELzu7mnaRP3Un25p5eIxm9Uw-

NÁPAD DNE

Napadlo vás, že byste se někdy zdokonalili v cizích jazycích? Chtěli jste se naučit německy, francouzsky a nebo se jen více zdokonalit v angličtině? Na Duolingu se zdarma můžete zdokonalovat ve studiu cizích jazyků: https://cs.duolingo.com/

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 24.3.2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

Přestože počet nakažených se v České republice stále zvyšuje (současný stav je 1394 nakažených) a dokonce zemřeli první dva lidé, máme i některé pozitivní zprávy. Zde je velmi zajímavý rozhovor. Možná důležitější než špičkové zdravotnictví je ochota lidí spolupracovat a udělat něco pro ostatní, jako třeba ušít pár roušek navíc.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ctyri-duvody-k-optimismu-vylecenych-je-mnohem-vic-rika-expert-z-oxfordu-95208

Také do České republiky se dostal experimentální lék Remdesivir. Zatím je určen jednomu pacientovi, pokud ale projde testováním, mohl by být na konci léta běžně dostupným lékem.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/remdesivir-dorazil-experimentalni-lek-dostava-pacient-v-kritickem-stavu-40317822

Zatím v jednání je možnost spuštění výroby generického léku Plaquenil, který se používá proti malárii, ale má velmi solidní výsledky i proti koronaviru. Samotné omezení jeho prodeje totiž nezaručí, že ho budeme mít jako země dostatek.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proti-koronaviru-by-mohl-zabrat-lek-pouzivany-uz-65-let-95113?seq-no=29&dop-ab-variant=&source=clanky-home

KRAJSKÉ INFORMACE

Pardubický kraj se oficiálně zapojil do děkovného potlesku lékařům, zdravotníkům, policistům, vojákům, hasičům a všem ostatním, kteří pomáhají. Každý večer ve 20:00 vzdejme potleskem hold všem, kteří v této době pomáhají.

https://www.facebook.com/pardubickykraj1/photos/a.286280928197768/1489302341228948/?type=3&theater

V našem kraji bylo dnes potvrzeno dalších devět případů nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je tedy k dnešnímu dni celkem 41 nakažených. Lékaři odhadují, že se počet nakažených bude i nadále zvyšovat podle počtu otestovaných osob.

Člen Pirátů Vladek Vácha předal kraji materiál pro výrobu dalších 3000 roušek. Celkově se díky jeho darům ušilo 8000 jednovrstvých obdélníkových roušek. Díky Vladku!

https://www.facebook.com/vladek.vacha/posts/3079641688713012

TIP DNE

Viděli jste všechny novinky, které byly před epidemií v kinech a už Vás nenapadá, na co se dívat? Národní filmový archiv v roce 2018 spustil youtubový kanál s českými klasickými filmy z 20. století. Více zde:

https://www.youtube.com/channel/UCYaOg_rguYLsHrz2IjlvnGQ

NÁPAD DNE

Nudíte se doma? Chtěli byste se v karanténě zdokonalovat? Vysoká škola ekonomie a managementu a.s. uvolnila zdarma své videokurzy. Více se dozvíte zde: https://videolearningvsem.cz/transition/index

PIRÁTSKÉ SDÍLENÍ - 23.3.2020

CELOREPUBLIKOVÉ INFORMACE

Seniorům jsou v obchodech nově vyhrazeny hodiny od 8:00 do 10:00, aby si mohli dojít na nákup. Prosíme buďte ohleduplní. Pokud nejste seniorem, běžte si nakoupit mimo tuto dobu. Tato opatření jsou nejúčinnější metodou, jak se vypořádat s nákazou, udržet naše zdravotnictví v chodu a předejít většímu množství obětí.

Na pardubickém letišti včera v noci přistálo nákladní speciál Antonov An-124-100M Ruslan s nákladem pět milionů roušek, dva miliony respirátorů, 200 tisíc rychlotestů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí.

https://www.youtube.com/watch?v=xgx6VcfJEqE

Bohužel, jak se ukazuje, to, co jsme dovezli z Číny v předchozích dodávkách, nespňuje nároky na kvalitu. Až 80% rychlotestů ukazuje nesprávné výsledky.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/rychlotesty-na-koronavirus-mely-chybovost-80-procent-odhalil/r~49a254b66cfb11ea842f0cc47ab5f122/

Stejně jako u ochranných prvků nejvyššího stupně, nezbyde, než se spolehnout na domácí zdroje, ať jimi budou české firmy či univerzity.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-respiratory-cvut-vyroba-nemocnice-zdravotnictvi-adam-vojtech.A200323_120023_domaci_aug

KRAJSKÉ INFORMACE

V Litomyšli vzniklo průjezdní odběrové místo. Parkoviště u nemocnice v Litomyšli se změnilo v odběrové místo drive-in. Podobné odběrové místo vzniklo i v Pardubicích. Odběrové místo drive-in snižuje riziko přenosu nákazy na další osoby. Pacient přijede autem, stáhne okénko a zdravotník odebere vzorek. Je důležité, aby pacient měl doporučení od hygieny nebo od praktického lékaře.

https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/v-litomysli-vzniklo-odberove-misto-drive-in-20200323.html

V našem kraji byl dnes potvrzen jeden případ nákazy Covid-19. V Pardubickém kraji je potvrzeno celkem 32 nakažených. Případ je hlášen ze Svitavska a vznikl komunitní nákazou.

TIP DNE

Chybí vám koncertní vystoupení vašich oblíbených kapel? Mrkněte na jaké online koncerty se v tomto týdnu tj. od 23. 3. do 29. 3. můžete těšit:

https://www.informuji.cz/clanky/7777-live-koncerty-online/

NÁPAD DNE

Nevíte jak dětem vysvětlit vašim dětem co to je koronavirus? Ministerstvo vnitra pro naše děti připravilo v rámci mezinárodní spolupráce českou verzi ilustrované brožurky pro malé i velké „Ahoj, já jsem Korona“.

https://www.mvcr.cz/clanek/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni.aspx

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.