Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

14. července 2021
Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

Chůze je odpradávna přirozeným pohybem lidstva. Pravěcí lidé byli na pěším přesunu za lovem závislí životně, koneckonců i praotec Čech se svou družinou přišel na Říp pěšky. Tisíce let je to v nás. Teprve nedávno přijeli na koních kočovníci z asijských stepí, průmyslová revoluce přidala parní vlak i auta, bratři Wrightové letadlo a poslední doba vesmírná plavidla. Skvělé výdobytky, které bezesporu usnadňují život.

Ale někdy přichází chvíle vrátit se ke kořenům a jít pěšky, aby se zbrzdil čas a člověk měl možnost pomalu a zblízka poznat zemi, promyslet, co nám doba přináší a jaká opravdu je. Na mě tato touha přišla s jarem. Dlouhá bílá zima byla poznamenaná covidovými restrikcemi a na člověka doléhaly smutné zprávy od blízkých i vzdálených rodin. Bylo toho nějak moc. Odjet si nakrátko oddechnout za hranice (nejen všedních dní) nešlo a na dlouhé cesty vlastně ani nebylo pomyšlení. A tak přišel návrat k tomu nejpřirozenějšímu - k chůzi. K pomalému přesunu městy a krajinou tak, aby je měl člověk čas zažít.

projekt

projekt

Motivací pro cestu bylo samozřejmě víc. Profesně mě zajímá územní plánování a propojení veřejného prostoru měst s volnou krajinou. Také bych osobně chtěla přispět k řešení dopadů klimatických změn. Ale to si pod mottem „připravit území Česka na nadcházející klimatické změny“ můžete vyhledat třeba přes #peskykrajem.

projekt

Mně nicméně přišla až vzrušující představa dálkové trasy napříč Pardubickým krajem. Projít si jej pěšky křižmo a poznat život za humny u sousedů. Pravda, není to zrovna Pacific Crest Trail o délce přes 4 tisíce kilometrů nebo obkroužení Annapurny v Himálaji, ale když plánujete cestu v době uzávěry okresů a vycházek po katastru obce, přijde vám i Pardubický kraj veliký. A musím říci, že to stálo za to. Čtrnáct v druhé půli května jsem putovala od nejzápadnějšího a nejnižšího bodu kraje u Labe u Přelouče, Pardubice, přes Poličku na jih a poté k východu až k bodu nejsevernějšímu a nejvyššímu – k 1423 metrů vysokému Králickému Sněžníku. Kdo má zájem, jistě si to vyhledá a pro ostatní – celkem mám v nohách přes 300 kilometrů, taková 14 denní relaxace a zároveň setkávání s příjemnými lidmi a společností, co se zvolna probouzí po nepříjemném období.

projekt

Děkuji všem, co se přidali, aby mě podpořili a nebylo mi smutno a pokud máte rádi chůzi, rozhodně se inspirujte. Stojí to za to. Já sama jsem Codex Gigas nebo granáty u Koburku dosud neznala. Berte mou cestu jako tip na léto. Příště ještě přidám pár slov o zajímavých a nepříliš známých místech našeho kraje.

Více informací o Cestě k Parlamentu se dozvíte zde na našem webu ZDE

Jak vypadala Cesta k Parlamentu v květnu můžete shlédnout v události na FB ZDE

Profil Jitky Bidlové naleznete ZDE

Na začátku října se Jitka opět chystá vyjít. O cestě budeme informovat!

projekt

projekt

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.