Tisková konference Pirátů a Starostů v Pardubickém kraji

10. června 2021
Tisková konference Pirátů a Starostů v Pardubickém kraji

V úterý 8. června se v Pardubickém pirátském centru uskutečnila tisková konference Pirátů a Starostů v Pardubickém kraji. Koalice na ní představila čelní kandidáty a jejich priority. Lídry jsou Mikuláš Ferjenčík za Piráty a Jiří Hájek za Starosty a nezávislé.

Restart ekonomiky, odpovídající financování krajských silnic, pomoc hendikepovaným, příprava na klimatické změny nebo podpora života na venkově. I to jsou témata, na která se zaměřuji kandidáti Pirátů a Starostů v Pardubickém kraji. Ve společném týmu nechybí zkušenosti a odbornost ani mládí a svěží vítr. Cíl je jasný – vrátit zemi budoucnost!

„Za jeden z nejdůležitějších úkolů nadcházejícího volebního období považuji nutnost dát do pořádku státní finance. Piráti a Starostové mají nachystaný podrobný plán, jak to udělat. Chceme podpořit růst ekonomiky, dostat na trh práce lidi, kteří jsou z něj dnes vyloučení, například lidi v exekucích, ale zároveň šetřit na provozu státu, to znamená škrtnout nehospodárné projekty jako třeba kanál Dunaj–Odra–Labe,”

říká poslanec a lídr Pirátů v Pardubickém kraji Mikuláš Ferjenčík.

„Uděláme maximum, abychom se vyhnuli zvyšování daní, každopádně zásadní pro nás bude zajištění veřejných služeb, jako je zdravotnictví, kvalitní školství a důstojné důchody.”


„My jako Starostové jsme zvyklí se o lidi starat. Zakládáme si na tom, že jednáme slušně a bez podrazů. V tomto jsme zajedno s Piráty, kteří naše zkušenosti doplňují mladou krví,”

říká Jiří Hájek, lídr STAN v Pardubickém kraji pro sněmovní volby, který se zaměřuje hlavně na dopravu.

„Je potřeba, aby stát dával krajům více peněz na rekonstrukci silnic II. a III. třídy. S tím souvisí i výstavba přivaděčů k dálnici D35. Jejich zpoždění nesmí bolestivě odskákat okolní obce, kam se nahrnou kamiony. Už teď s ŘSD řešíme, jak tyto následky alespoň zmírnit. Jednáme také o splavnění Labe pro rekreační plavbu a spuštění přívozu na řece. Konečnou vizí je vybudování náplavky u Automatických mlýnů.”


Na třetím místě kandidátky je Libuše Vévodová, krajská a svitavská zastupitelka.

„Chci se podílet na aktivitách, které by se daly souhrnně nazvat ‚Česko bez bariér’. V této oblasti u nás chybí zákony postavené na pevných základech jednotné koncepce. Ve spolupráci s aktivními sdruženími a odborníky je budu prosazovat. Chceme být součástí Evropy a bezbariérovost je ukazatel, že tam patříme,”

říká Libuše Vévodová, která je profesí učitelka matematiky na gymnáziu.


Čtyřkou je Jitka Bidlová, zastupitelka Poličky a architektka se zaměřením na stavby šetrné k životnímu prostředí.

„Je potřeba připravit území České republiky na nadcházející klimatické změny. Podle mě je nezbytně nutné propojit tvorbu sídel s tvorbou krajiny. Je třeba na naše prostředí nahlížet komplexně, od jednotlivých domů až po velká území,”

uvádí Jitka Bidlová, která si v druhé půlce května prošla celý Pardubický kraj z jihozápadu až na Králický Sněžník. Celkem po svých urazila 320 kilometrů.


Páté místo kandidátní listiny obsadil Tomáš Dubský, starosta obce Vysočina a člen předsednictva Sdružení místních samospráv ČR.

„Venkov spravuje většinu území ČR, ale žije zde jen necelá třetina obyvatel. A aby zde lidé mohli žít, musí k tomu mít kvalitní podmínky, tedy základní služby, jako jsou obchod, pošta, školy, dostupná lékařská péče a možnost bydlení. Stát by je měl garantovat a tomu přizpůsobit způsob financování,”

popisuje Tomáš Dubský.


Šestá pozice patří Aleši Nunvářovi, místostarostovi Chrudimi.

„Věnuji se tématu životního prostředí a především odpadovému hospodářství. V Chrudimi aktuálně zavádíme svoz bioodpadu od rodinných domů a projektujeme separační centrum,”

říká Aleš Nunvář.


Čelní sedmičku uzavírá starosta obce Příluka David Šimek.

„Pro zdravou společnost se musí investovat do občanského vybavení, kultury i sportu. Je také potřeba podpořit regionální výrobky a služby. Stát ale místo pomoci zahlcuje obce byrokracií a prosazuje centralizaci. To nikomu nepomůže a je to nebezpečné. Chci najít cestu, po které stát naopak půjde obcím naproti,”

uvádí David Šimek.

Video záznam z tiskové konference

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti v Pardubickém kraji spouští nový podcast PIRÁTI TALKS

Piráti v Pardubickém kraji spouští nový podcast PIRÁTI TALKS

Piráti Pardubického kraje představují svůj nový politický podcast nazvaný PIRÁTI TALKS, který se zaměří na aktuální témata v kraji a přiblíží práci pirátských politiků. Bude vycházet každé dva týdny ve čtvrtek a moderátorem pořadu bude lídr a kandidát na hejtmana Daniel Lebduška.

Piráti rozkryli kauzu městských bytů v Chrasti. Byty měly být rozprodány pod cenou i lidem spjatým s městským úřadem

Piráti rozkryli kauzu městských bytů v Chrasti. Byty měly být rozprodány pod cenou i lidem spjatým s městským úřadem

Analytický tým Pirátů rozkryl kauzu problematického prodeje městských bytů v Pardubickém kraji. Na základě jeho podnětu podnikla Generální inspekce bezpečnostních sborů razii na městském úřadu v Chrasti. Byty měly být totiž rozprodány za zlomek ceny, některé z nich si pořídily osoby úzce spjaté s městským úřadem. Například bývalý radní, který byl zvolen za hnutí ANO. Investigativní novináři Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal v Deníku N o věci podrobně informovali.

Vápenný Podol čeká na signál

Vápenný Podol čeká na signál

Čekám na signál, ten z nebe nepřichází, a tak čekám dál… S tímto úryvkem písně známé české kapely by se mohla většina obyvatel Vápenného Podolu ztotožnit. Obec nedaleko nádrže Seč čeká již přes dva roky marně na posílení mobilního signálu. Kde to vázne?