Světový den krve

14. června 2019
Světový den krve

Pátek 14.6. je Světovým dnem dárců krve. Je čas připomenout si každého z těch, kterým stojí za to jednou za čas udělat dobrou věc: Pomoci zachránit život jiným lidem.

V množství dobrovolně a zdarma darované krve a plazmy se již po řadu let objevuje také potůček pirátské krve. Například v Pardubickém kraji máme mezi Piráty hned několik dárců. Co je vede k tomu, aby tuto nejcennější tekutinu pravidelně darovali? Zeptali jsme se některých z nich.

Filip Mezera

Krev a krevní plazma jsou v lékařství nenahraditelné nejenom pro přímé transfúze, ale i pro výrobu léků pro pacienty s poruchami imunity či krevní srážlivosti. Skutečně tak darování zachraňuje či zlepšuje životy lidí, kteří měli menší štěstí na zdraví než já. A znáte přísloví: Kdo zachrání lidský život, jakoby zachránil celý svět. Proto mám za sebou 70 odběrů a dál budu chodit pravidelně darovat.

fm

Pavel Štěpánek

Já daruji krev pravidelně, pouze s nucenými přestávkami, kdy moji krev nepřijmou kvůli novému tetování. Čeho jsem si všiml a co mě zarazilo je, že homosexuálové jsou vyřazeni natrvalo, patří do skupiny s tzv. rizikovým chováním. Několikrát jsem byl darovat i společně se svou ženou Nikolou.

Nikola Štěpánková

Darovat krev jsem začala ještě před prvním porodem, tedy před rokem 2012. Šla jsem do toho především proto, že mám krevní skupinu 0+ , a tak je moje krev přijatelná pro většinu lidí. Zvažovala jsem i dárcovství krevní plazmy, ale k tomu potřebují sparing partnera- třeba se odhodlám společně s manželem Pavlem. S tím jsem absolvovala i poslední 3 darování krve. Z dárcovství mám nejen dobrý pocit, ale zároveň to prospívá mému tělu po fyzické stránce. Chci darovat i nadále. Má to smysl.

pAn

Aleš Nunvář

Pravidelně daruji krev asi od roku 2012 a mám za sebou 16 odběrů. Jsem rád, že i moje krev může někomu pomoci například po autonehodě nebo operaci. Zároveň vnímám jako pozitivní i to, že jsem díky krevním testům a lékařské kontrole před odběrem pravidelně v obraze, jak jsem na tom se svým zdravím. S odběry chci pokračovat i nadále.

an

Nejen těmto Pirátům, ale vám všem darcům patří velký dík a uznání za to, co pro nás ostatní dělají. Jedno pirátsky užívané heslo zní. “Sharing is caring - Sdílení je péče “. Sdílením své krve pečují dárci o naše životy.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.