Středeční hlášení od kormidel - Daniel Lebduška

12. června 2019
Středeční hlášení od kormidel - Daniel Lebduška

Středeční hlášení od kormidel. Tak se jmenuje nový seriál rozhovorů s našimi zastupiteli v Pardubickém kraji. Každou středu vám budeme přinášet zajímavé rozhovory s lidmi, kteří pracují pro vaše města a jsou součástí Pirátské strany.

Prvním pirátským zastupitelem, kterého jsme vyzpovídali, je Daniel Lebduška. Dan je mimo jiné i předsedou krajského sdružení a dlouhodobým členem Pirátů.

Dane, představ se nám.

Starám se o tři děti, i manželku mám. A zrovna teď pro ně ve volných chvílích stavím vlastními silami na zahradě bazén. Pracuji jako výkonný ředitel mezinárodní společnosti. Abych toho neměl málo, tak do toho ještě podnikám jako marketingový konzultant a provozuji internetový obchod. No, a když si už udělám volno, tak si jako fanoušek piva, vařím pro sebe vlastní pivo. Je to můj velký koníček, o kterém dokážu povídat hodiny.

Jak hodnotíš situaci ve světě?

Je skvělý, že si můžeme užívat nejdelší období míru, které kdy v Evropě v novodobých dějinách bylo. Byl bych rád, kdyby se v tomhle nic zásadního neměnilo. Ale bohužel je na světě mnoho vládců, kteří si myslí, že jejich názor je ten pravý a kolem toho vzniká zbytečné tření. V poslední době můžeme vidět toto tření mezi Čínou a Spojenými státy. Mezi těmito velmocemi probíhá obchodní válka, která by se časem mohla rozrůst do rozsáhlejších konfliktů, a to nikdo z nás nechce.

Na druhou stranu zase vidím, že se ve světě snižuje počet lidí, kteří žijí v extrémní chudobě. Zlepšil se přístup k pitné vodě a celkově, díky globálnímu ekonomickému růstu, se snad lidé mají lépe.

Jak vnímáš život v naší republice?

Včera byla demonstrace na Václavském náměstí v Praze, že? Samozřejmě, že vím o co jde. “A je to velký špatný,” slovy jedné věštkyně. Spousta lidí tuto situaci nazývá agrofertizací naší země. Bojím se, že tento proces je v pokročilé fázi. Začalo to před několika lety s kontrolním hlášením ohledně DPH. Finanční úřad tak získal přístup k veškerým vazbám, které daná firma měla a má. Jen pro připomenutí: v té době byl současný premiér ministrem financí. Ministerstvo financí tak získalo nástroj, jak si zjistit finanční situaci všech firem - můžeme polemizovat o to, zda už tady nenastal střet zájmů. Je špatně, když se tímto způsobem soukromá sféra protíná s veřejnou správou.

Abych nebyl úplně negativní, tak jako pivař, musím říct, že v se v naší zemi v poslední době daří malému pivovarnictví. Možná se to zdá jako malichernost, ale mám opravdu radost z toho, že můžeme ochutnat různá piva. Jak jsem ti na začátku říkal, sám pivo vařím. Co si budeme povídat, tento lahodný mok patří k naší kultuře a je určitě dobré toto odvětví podporovat.

dan3pivo

Jak se změnil Tvůj život poté, co jsi se stal zastupitelem města Chrudim?

Abych řekl pravdu, tak jsem žádnou zásadní změnu nepocítil. Nevím jestli to má někdo jinak, ale až na několik hejtů v místních médiích, které nese těžce především moje žena, nic výrazného nepociťuju. Chodím dál s kamarády na badminton, chodím do práce a funguji stejně. Na druhou stranu mi ale přibyla spousta starostí a pročítání materiálů do zastupitelstva. Jsem členem finančního výboru a někdy je těch informací opravdu hodně. Čtení těchto dokumentů mi zabírá hodně času, ale vnímám to pozitivně. Tohle jsem vždycky chtěl! Být u toho rozhodování a díky přístupu k infomacím, můžu aktivně pomáhat, aby město Chrudim bylo ještě lepší.

Jako drobný podnikatel vnímám, že podpora podnikání je důležitá. Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje. Vidím mnoho lidí, kteří mají dobré nápady a mohli by být přínosem pro Chrudim. Oni ale raději odcházejí do sousedních Pardubic, nebo úplně pryč z našeho kraje. Tohle je podle mě špatně a byl bych rád, kdybychom s tím v brzké době něco udělali.

dan2

Co by si vzkázal našim voličům a sympatizantům?

Má smysl Piráty volit. Je skvělý, že s námi přichází nová generace politiků, kteří na radnice přinášejí nové nápady a inspiraci. Je to tak správné, protože mnoho zastupitelů, kteří jsou v samosprávě přes dvacet let se, podle mě, nechali zavalit úřednickým šimlem. Nedokáží v některých případech adekvátně reagovat na výzvy 21. století, na druhou stranu to kompenzují svými letitými zkušenostmi, které jsou nesporné.

dan5

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.