Ocenění Pardubického kraje za rok 2022

18. května 2023
Ocenění Pardubického kraje za rok 2022

I letos proběhl v Pardubicích slavnostní večer, při kterém byly oceněny osobností Pardubického kraje pro rok 2022.

Tento ročník byl ale trochu jiný. Bylo to totiž poprvé, kdy šlo poslat nominaci online přímo na webové stránky Pardubického kraje. Možná i proto se sešlo takové množství nominací, že nebylo vůbec jednoduché vybrat těch několik, které si ve slavnostní večer předávání ocenění odnesou.

První kategorií a nejvyšším oceněním je Cena za zásluhy o Pardubický kraj.

Jako první si tuto cenu odnesl Ing. Ivo Cír. Tento pán mnoho let maloval značky pro Klub českých turistů. Je možné, že právě jím namalované značky nás při toulkách krajem vedou do cíle, kam chceme dojít.

Dalším oceněným byl hudebník a pedagog MgA. Tomáš Židek, Ph.D. který působí v Pardubicích a nedaleké Chrudimi, kde založil smíšený pěvecký sbor Salvator a pořádá zde jarní městský hudební festival “Athény východních Čech”. Pan Židek se, stejně jako jeho otec Petr, kterého pamatuji jako ředitele ZUŠ v Chrasti, plně věnuje hudbě a svým uměním ji šíří a předává veřejnosti.

Moc zajímavý byl medailonek paní Aleny Mergl Kučerové, vnučky Karla Kněze, který byl velitelem četnické stanice ve Vrbatově Kostelci. Aby nebyl zajat a vyslýchán Němci v souvislosti s atentátem na Reinharda Heidricha, rozhodl se ukončit svůj život. Mnoho informací o výsadku Silver A tak zůstalo utajeno a nejeden život tímto skutkem zachránil.

Paní Mergl Kučerovou můžete znát ze vzpomínkových akcí v Ležácích, jichž se pravidelně účastní. Na besedách pro žáky a studenty přednáší o událostech v Ležácích i statečné oběti svého dědečka, aby na ně další generace nezapomínaly.

Do vzdálenější historie nás zavedl JUDr. Lukáš Blažek, Ph.D. Kdo někdy navštívil Nasavrky, nemohl neslyšet o keltském skanzenu. Pan Blažek je zakladatelem tohoto skanzenu. Jeho projekt Země Keltů zastřešuje aktivity pro veřejnost a přibližuje jí historii původního keltského osídlení v okolí obce. Festival Lughnasad je momentálně největším svého druhu v České republice.

Letos ovládla ocenění západní část Pardubického kraje. Z té východní si přijel převzít ocenění pan Pavel Tacl, který se rozhodl vytvořit expozici tradičních řemesel, aby tradice a odkaz našich předků zůstaly zachovány. Muzeum řemesel, jehož je ředitelem a majitelem, se nachází v Letohradu. Vystavené exponáty pochází převážně z oblasti Orlických hor a pan Tacl je z různých zdrojů shromažďuje již mnoho let. Expozici neustále rozšiřuje a dnes patří toto muzeum k jednomu z největších v ČR.

sál_kraje

V našem kraji žije mnoho zajímavých osobností osobností, i proto je dobře, že ocenění se předává v několika kategoriích.

Další cenou je Cena Médií. Tu předávají mediální partneři kraje zástupci médii (TV V1, Deníku a Rozhlasu). Tuto cenu získal MUDr. Marek Dvořák. Tenhle pan doktor si za své příspěvky, které oslovují širokou veřejnost a vzdělávají, cenu fakt zaslouží. https://www.instagram.com/dvorak155/

Třetí kategorií je Medaile hejtmana Pardubického kraje.

První medaili získal Jiří Preclík, který ředitelem Oblastního spolku Českého červeného kříže v Ústí nad Orlicí. Jako člen ČČK přispívá k rozvoji a rozsáhlé činnosti spolku v regionu.

Druhou medaili si odnesli taneční mistři manželé Mičjanovi, kteří pořádali více než 30 let celostátní soutěže ve sportovním tanci (standardní a latinskoamerické tance) a vychovali nejednu generaci tanečníků v Pardubickém kraji

Poslední kategorií je Cena Michala Rabase za záchranu - ocenění těch, kteří nestáli a nekoukali, když někdo potřeboval pomoc.

Jsem ráda, že jedno z ocenění získal člověk, původně Chrašťák, kterého znám od dětství a sama jsem jej nominovala. Petr Jirout zachránil život malého dítka. Mnozí jste jistě zaznamenali nebo slyšeli, jak loni v létě skočil do řeky Chrudimky u Komerční banky a zachránil tonoucí batole.

Naproti tomu jsou dalšími zachránci stále ještě děti. Dva jedenáctiletí kluci Lukáš a Radim z Bítovan se zachovali velice duchapřítomně a přivolali pomoc pro pána, který ležel v bezvědomí před dveřmi svého domu.

Trojici strážných andělů doplnila mladá žena, která zachránila tonoucího z rybníka v Nasavrkách.

Jsem ráda, že kraj pořádá večer plný ocenění pro osobnosti, které se o něco zasloužily či někoho zachránily. Je důležité o takových lidech vědět a umět jim dát najevo, že víme a jejich práce či činů si vážíme.

I vy se můžete inspirovat a využít možnosti a někoho nominovat https://oceneni.pardubickykraj.cz/

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti v Pardubickém kraji spouští nový podcast PIRÁTI TALKS

Piráti v Pardubickém kraji spouští nový podcast PIRÁTI TALKS

Piráti Pardubického kraje představují svůj nový politický podcast nazvaný PIRÁTI TALKS, který se zaměří na aktuální témata v kraji a přiblíží práci pirátských politiků. Bude vycházet každé dva týdny ve čtvrtek a moderátorem pořadu bude lídr a kandidát na hejtmana Daniel Lebduška.

Piráti rozkryli kauzu městských bytů v Chrasti. Byty měly být rozprodány pod cenou i lidem spjatým s městským úřadem

Piráti rozkryli kauzu městských bytů v Chrasti. Byty měly být rozprodány pod cenou i lidem spjatým s městským úřadem

Analytický tým Pirátů rozkryl kauzu problematického prodeje městských bytů v Pardubickém kraji. Na základě jeho podnětu podnikla Generální inspekce bezpečnostních sborů razii na městském úřadu v Chrasti. Byty měly být totiž rozprodány za zlomek ceny, některé z nich si pořídily osoby úzce spjaté s městským úřadem. Například bývalý radní, který byl zvolen za hnutí ANO. Investigativní novináři Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal v Deníku N o věci podrobně informovali.

Vápenný Podol čeká na signál

Vápenný Podol čeká na signál

Čekám na signál, ten z nebe nepřichází, a tak čekám dál… S tímto úryvkem písně známé české kapely by se mohla většina obyvatel Vápenného Podolu ztotožnit. Obec nedaleko nádrže Seč čeká již přes dva roky marně na posílení mobilního signálu. Kde to vázne?