Krajské volby byly pro Piráty v Pardubickém kraji jednoznačnou výhrou

5. října 2020
Krajské volby byly pro Piráty v Pardubickém kraji jednoznačnou výhrou

Pardubice, 4. října 2020 - Piráti v Pardubickém kraji získali poprvé v historii 7 krajských zastupitelů se ziskem 12,67%. I když se ve výčtu stran a uskupení, které překonaly pětiprocentní hranici, umístili na pátém místě, je tento výsledek pro Piráty jednoznačným vítězstvím.

Piráti v Pardubickém kraji se v sobotu 3. října sešli od 15:00 v Pardubickém krajském centru ParduPiCe v omezeném počtu především kvůli prevenci koronavirové nákazy. Na místě byli lídr kandidátky Daniel Lebduška, kandidáti Filip Mezera, Jiří Ducháček a vedoucí krajského mediálního odboru Martin Saifrt.

Po 17:00 už bylo jasné, že Piráti získají minimálně 12,5 %, což by v přepočtu na celkové mandáty znamenalo sedm krajských zastupitelů. V té době bylo téměř jisté, že bude pokračovat staronová koalice, kterou vedl v minulém období Martin Netolický.

I když Piráti byli připraveni vést rozhovory o účasti v koalici, nebyli kontaktováni a vše naznačovalo, že se noví pirátští zastupitelé v Pardubickém kraji stanou nejspíše opozicí.

Ke konečnému výsledku se vyjádřil lídr kandidátky Daniel Lebduška:

„Výsledek je výtečný - z nuly na sedm mandátů - je to víceméně to, čeho jsme chtěli dosáhnout. Třešničkou na dortu by byla naše účast v koalici, ale i na opoziční práci jsme mysleli v naší povolební strategii. Budeme získávat zkušenosti a z opozice pracovat pro náš kraj. Věřím, že v dalších volbách to budeme my, kdo bude stavět novou koalici.“

K tomu dodává dvojka kandidátky Filip Mezera:

"Moc děkujeme našim voličům za projevenou důvěru. Podpora mnoha lidí, kterých si velmi vážíme, nás zavazuje k tomu, abychom naše znalosti a zkušenosti ze soukromého sektoru, neziskových organizací i zastupitelstev obcí využili ve prospěch občanů kraje a samotný kraj pomohli transformovat na úřad odpovídající třetímu tisíciletí."

Opoziční roli Pirátů potvrdil i další vývoj situace a podepsání dohody o pokračování stávající koalice.

Piráti v Pardubickém kraji nyní budou vyjednávat o takovém postavení v orgánech kraje, které by jim umožnilo konstruktivní opoziční práci a prosazování pirátského programu. Aktuálně Piráti připravují volbu předsedy krajského zastupitelského klubu a priority, které budou chtít z opozičních lavic na krajské úrovni prosadit.

Do krajského zastupitelstva se za Piráty dostali: Daniel Lebduška, Filip Mezera, Andrej Ramašeuski, Libuše Vévodová, Jiří Ducháček, Lenka Španihelová a Andrea Linhartová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.