Může se stát, že lékař v domnění, že jeho péče je v zájmu pacienta nerespektuje zákon. V případě, že se jedná o dětského pacienta jsou tak rodiče přesvědčování, aby souhlasili s něčím, co by ošetřující lékař neměl požadovat. O nedodržování práv pacienta by mohla vyprávět i Ágnes Němečková, která pracuje pro Český helsinský výbor a na práva dětí v nemocnicích se specializuje od roku 2017. S jedním případem se totiž setkala v nemocničním zařízení na území Pardubického kraje. Pomoci mamince dítěte se jí podařilo i díky krajské zastupitelce Andree Linhartové, která pomohla najít cestu k vyřešení nepříjemné situace.

Matka novorozeného dítěte neměla důvěru k lékaři, který se staral v nemocnici o jejího potomka. Nedostávala odpovědi na své otázky, co je s dítětem a chtěla se nechat převézt do jiného lékařského zařízení. Situaci komplikovaly nedávné matčiny zkušenosti, jelikož měla za sebou náročnou cestu z Ukrajiny z rozbombardovaného Charkova.

„Ágnes Němečková mě v této věci požádala, zda bych mohla nějak pomoci. Byla neděle odpoledne a napadlo mě kontaktovat náměstkyni pro zdravotnictví, která se spojila s vedením nemocnice a přispěli tak velkou měrou v zajištění převozu k jinému lékaři,“

popisuje situaci krajská zastupitelka Andrea Linhartová.

Vedení nemocnice i krajská radní pro oblast zdravotnictví se postavili k problému čelem a maminka byla s dítětem převezena do jiného zařízení. V současné situaci jsou v pořádku „doma“.

„Ženy se po porodu potýkají s návaly emocí. Patří mezi ně i strach o novorozeně. Pokud se k tomu přidá pocit nedůvěry z nedostatečných informací, nedávný prožitý stres, je taková situace téměř neúnosná. Jsem ráda, že se nám podařilo za velké podpory paní radní a členů představenstva pomoci jedné velmi nešťastné mamince,“

říká Andrea Linhartová.

„Je samozřejmě důležité, aby dítě dostalo náležitou péči a nedošlo k ohrožení života. Setkáváme se však opakovaně se situacemi, kdy lékař odmítá respektovat zákonem jasně daná pravidla a odebírá rodičům kompetence odpovědnosti za jejich dítě. K potvrzení toho, že rodič byl plně informován o možných rizicích a postupuje proti preventivním doporučení lékaře slouží tzv. negativní revers. Ten má rodič ze zákona právo podepsat, pokud chce opustit nemocnici, nebo odmítnout konkrétní vyšetření. Lékař je povinen negativní revers vystavit vždy, pokud nedojde k ohrožení života dítěte. V opačném případě může na místo volat policii a OSPOD a dítě dočasně do soudního rozhodnutí zadržet, aby ochránil jeho zdraví,“

dodává k situaci Ágnes Němečková.

Zastupitelka Pirátské strany několikrát pozvala do Pardubického kraje JUDr. Ondřeje Dostála, který se dlouhodobě věnuje zdravotnímu právu, a to nejen ve vztahu k pacientům.

„V této osvětě budu nadále pokračovat. Na základě výše zmíněného případu jsem se domluvila i s Ágnes Němečkovou. Chceme uspořádat přednášku, kde se bude možné dozvědět, jak řešit složité situace, kdy mohou být překročena práva pacientů,“

informuje o dalších aktivitách pirátská zastupitelka.

Legislativní info: Prg 34, odst. 3 a také Prg 35, zákona 372/2011 Zákon o zdravotních službách.