Je softwarovým vývojářem a specialistou na moderní přístupy k projektovému řízení. Působí jako zastupitel a předseda kontrolního výboru za Piráty na městském obvodu Pardubice V., pracuje také v Komisi pro strategii a smart city Rady města Pardubic. Je nadšencem do programování, ale baví ho i jóga, hudba a pozor - pěstuje chilli. Přečtěte si rozhovor s pardubickým Pirátem Filipem Vařechou.

Jako vývojář jsi se s Olgou Richterovou nedávno podílel na celkem převratném webu o možnosti sociálních dávek občanům socialnisystem.cz. Jaká byla tvá role a jak jsi s výsledkem spokojen? Dokonce i MPSV podobný nástroj vydalo až po Pirátech. Můžeš oba systémy porovnat?

Byl jsem zodpovědný za kompletní technické řešení včetně návrhu rozhraní. To samozřejmě obnášelo i nutnost pochopit problematiku vyhodnocování nároku na všemožné dávky, na základě čehož jsme společně vymýšleli, jak to návštěvníkům webu zprostředkovat co možná nejjednodušší formou.

Výsledek je podle mě slušný, v přímém porovnání s řešením od MPSV jednoznačně přehlednější a přátelštější k uživatelům. Nelze si taky nepovšimnout, že MPSV se v některých částech inspirovalo u nás. Škoda jen, že se neinspirovali víc. Na rozdíl od nás si bohužel nezvládli uvědomit, že osoby pobírající sociální dávky většinou nejsou zrovna pokročilými uživateli internetu a počítačů vůbec.

V rámci omezeného rozpočtu jsme samozřejmě neměli ambice vytvořit úplně komplexní kalkulačku, chtěli jsme jen lidi v nouzi rychle a jednoduše nasměrovat, jak mají dál postupovat. To se nám, myslím, povedlo.

Coby Piráta tě lze počítat v kraji mezi aktivní členy, nicméně jsi pro své vytížení musel odstoupit z Předsednictva krajského sdružení. Na jaké obtíže jsi nejčastěji narážel při kloubení zaměstnání, rodiny a stranické funkce?

Rezignoval jsem po střízlivém uvážení svých časových možností. Již delší dobu jsem pracoval lidově řečeno „na dluh“ a nějaká redukce byla nezbytná. V předsednictvu jsem chtěl hlavně zlepšit efektivitu vnitrostranické komunikace a celkově sjednotit komunikační kanály. To se podařilo, v průběhu jarních měsíců jsme zavedli jednotný krajský online chat a veškerou týmovou komunikaci nasměrovali tam. Můj hlavní cíl tím byl završen, a tudíž jsem mohl s klidným svědomím funkci opustit.

Pro mě je nejtěžší hlavně na nic nezapomenout. V jednu chvíli pracujete paralelně na velkém počtu projektů, úkoly se na vás valí z mnoha stran a je vcelku jednoduché se v tom utopit a někde něco opomenout. Člověk se musí naučit pracovat s prioritami a smířit se s tím, že stíhat vše nelze. Což zrovna pro moji osobu není jednoduchá věc.

fvarecha2

Jak hodnotíš působení Pirátů na Pardubicku? Kde máme rezervy a jak ty osobně vnímáš pirátské ambice do budoucna? Chceme oslovit nové tváře ke vstupu do strany, jak bys nové zájemce motivoval? :)

Mám velkou radost, jak moc jsme se od mého vstupu do Pirátů posunuli a celkově zprofesionalizovali. Konkrétně v Pardubicích jsme jedni z nejaktivnějších. Věřím, že poctivá práce je nejlepší politická strategie. Lidi si nakonec všimnou, kdo skutečně „maká“ a kdo o tom spíš jen mluví. Rezervy samozřejmě máme, chybí nám zkušenosti. Za ten rok jsme na tom ale zapracovali a troufám si tvrdit, že tenhle počáteční hendikep už se nám podařilo smazat.

Z mých předchozích odpovědí to asi moc motivačně nevypadá, nové zájemce čeká práce, práce a jen práce :) Skvělá na Pirátech ale je jejich otevřenost. Rádi zapojíme kohokoliv, kdo to vidí podobně jako my. U nás nerozhodují zásluhy, ale odbornost a zájem. Soudě podle několika nových tváří v našem místním sdružení bych řekl, že i to je pro některé lidi lákavé. Problém je hlavně v tom, že lidi se nechtějí politikou pošpinit, čemuž bohužel úplně rozumím.

Piráti patří mezi ty strany, které nechodí kolem horké kaše a nebojí se nazývat věci pravými jmény. Na naší politické scéně je ale tendence poněkud opačná, lidé věří populistům, podléhají mediální manipulaci a jsou často politicky méně gramotní. Jak tuto situaci změnit?

Důrazem na kvalitní vzdělávání, to musí být priorita číslo jedna. Do té doby nezbývá než jít příkladem, o což se snažíme.

fvarecha3

Blíží se 30. výročí Sametové revoluce. Měly by být letos oslavy v něčem jiné? Jak moc je podle tebe česká společnost rozdělená?

Řekl bych, že česká společnost je rozdělována uměle a hlavně cíleně. Třecí plochy, i když tu jsou, nejsou tak zásadní, jak se nám někteří politici snaží vnutit. Hezky to podle mě ilustruje i nedávný sociologický průzkum Českého rozhlasu. Dnešní svět sociálních sítí bohužel lidi uzavírá do bublin, které to rozdělení hodně prohlubují. Proto bychom měli začít každý sám u sebe a nebát se vystoupit z komfortní zóny vlastní bubliny a třeba cíleně mluvit i s lidmi s radikálně odlišným názorem. Často pak zjistíte, že to vlastně není zase tak hrozné a minimálně vám to pomůže pochopit, proč některé věci vidí jinak.

S ohledem na to nevidím důvod, proč by oslavy Sametové revoluce měly mít nějaký jiný formát než dosud. Není třeba naskakovat na lopatu těm, co se snaží společnost rozdělit.

Jak bys hodnotil výkon Babišovy vlády a spekulace o možné kandidatuře premiéra na prezidenta republiky?

(smích) Pan Babiš a především pak jeho marketingový tým jsou mistři v předstírání úspěchů. Reálné a hmatatelné výsledky se ale příliš nedostavují. Nedávno se Andrej Babiš setkal s prezidentem Microsoftu, kde premiér objevil program Skype a zvažoval, jestli by se nehodil pro nadcházející předsednictví ČR v Evropské unii. Vznik Skypu se přitom datuje do roku 2003 a od té doby ho masově nahrazují jiné a mnohem pokročilejší platformy. Ty zřejmě pan premiér objeví za dalších 20 let. Věřili byste takovému člověku, že něco zmůže s digitalizací státní správy, o které pořád mluví? Je to jen marketing.

Kandidaturu Babiše na prezidenta snad nikdo nemyslí vážně. Prezident má být člověk morální, spojující společnost. Pan Babiš nemá ani jednu z těchto charakteristik.

Máme tady podzim a s ním i sklizeň nejrůznějších darů přírody. Jak se má tvé chilli?

Je sklizeno! Trochu jsem neodhadnul rozsah sadby, takže jestli nějaké chcete, rád se podělím.

fvarecha4

K tématu: