Čeští Piráti přinesou vítr do bruselských vod

22. května 2019
Čeští Piráti přinesou vítr do bruselských vod

Volby do Evropského parlamentu se neúprosně blíží, kampaně stran a volebních uskupení se rozjíždějí na plné obrátky. Někteří voliči pesimisticky opakují, že volit “tamty” v Bruselu nemá smysl. Jiní jsou jsou rozhodnuti, že k volbám půjdou. Není jim totiž lhostejné, kdo bude v Evropském parlamentu hájit české zájmy. Pokud také hledáte důvod, proč k těmto volbám jít a koho v nich volit, chceme Vám v tomto článku stručně přiblížit, co Evropská unie vlastně je, proč jsou eurovolby pro naši zemi podstatné a nakonec vysvětlit, jak je v evropských volbách právě Váš hlas důležitý.

Evropská unie jako garant prosperity a míru

Evropské společenství uhlí a oceli vzniklo po 2. světové válce jako prevence dalších válečných konfliktů mezi Německem a Francií. Tuto dohodu podepsaly další evropské země jako Itálie, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko a vytvořily tak společný trh s uhlím a ocelí, který pomáhal nastartovat ekonomickou prosperitu evropských zemí vyrovnávajících se s následky války.

Z této dohody se časem začalo tvořit nové uskupení pod názvem Evropské společenství. V roce 1973 se přidala Velká Británie, Irsko a Dánsko. V 80. letech vstoupily další země, konkrétně Řecko, Španělsko a Portugalsko. Uvedené státy začaly připravovat dohodu o volném pohybu služeb a zboží, díky které vznikl takzvaný Schengenský prostor, tedy prostor umožňující volný pohyb zboží a osob mezi jednotlivými zeměmi.. Ve stejném roce se přidaly Rakousko, Finsko a Švédsko. V té době se již používal název Evropská unie, kam vstoupila v roce 2004 i Česká republika.

Můžeme s jistotou říci, že v dnešní době se máme nejlépe v historii naší země. Kvalita života v České republice se výrazně posunula. Je nepopiratelným faktem, že díky strukturálním fondům EU došlo v naší zemi k zásadnímu rozvoji veškeré infrastruktury, a to i přestože tento přínos je zčásti devalvován častým zneužíváním a machinacemi se zacílením a využíváním dotací. V evropském prostoru se můžeme svobodně vzdělávat a cestovat. Mimo jiné i díky Evropské unii zažíváme nejdelší období míru a prosperity v téměř celé Evropě a zcela jistě ve členských zemích EU.

Letos jsme oslavili 15 let členství v Evropské unii. Během této doby jsme čelili a stále čelíme euroskeptikům, zpochybňujícím přínos Evropské unie. Je důležité si uvědomit, že my jsme Evropa a o tom, jak bude naše země a Evropská unie vypadat v budoucnu, budou spolurozhodovat námi zvolení poslanci Evropského parlamentu. Pokud na možnost ovlivnit tento výběr rezignujeme, můžeme opět zažít to, co bylo běžným jevem v minulých obdobích, tedy například neochotu zvolených europoslanců komunikovat s voliči a sdílet s občany důležité informace z Evropského parlamentu.

Evropa potřebuje PIRÁTY. Váš hlas má v těchto volbách větší sílu než kdy dříve

V případě zisku silného mandátu mohou Piráti nezatížení hříchy politické minulosti změnit zásadním způsobem dění v europarlamentu. Nejsme dalšími postavičkami, které kývou hlavou a berou za to vysoké finanční odměny. Chceme v této instituci bojovat za práva nejen našich občanů, ale také obyvatel celé Evropy. Celek je právě tak silný jako nejslabší článek řetězu a řetěz jménem Evropská unie má půl miliardy lidí, pro něž mají platit stejná pravidla napříč celým kontinentem. Proto jsme postavili silnou kandidátku, která přinese nový vítr do bruselských vod a otevře evropské instituce, tak jako se o to Piráti úspěšně snaží i v ČR..

Nezájem o volby do europarlamentu může paradoxně pomoci populistům a nacionalistům, jejichž záměrem je profitovat ze systému a parazitovat na něm, nebo je jejich cílem přímo destrukce Evropské unie. Příkladem prvních je například současný český premiér, který na jednu stranu tvrdí, jak Česko ochrání a přitom koncern, který mu “nepatří”, je jedním z největších příjemců evropských dotací.

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 bylo v ČR odevzdáno 1 528 250 obálek z možných 8 395 132. Tato čísla hovoří za vše, volební účast byla pouze kolem 18 procent. Mimo jiné i proto má každý odevzdaný hlas velkou váhu. Nízká účast nahrává aktivním stranám se silnou voličskou základnou k získání maximálního množství z 21 českých mandátů v Evropském parlamentu. Bude-li obdobná volební účast jako před pěti lety, tak k mandátu evropského poslance stačí přes 75 000 hlasů.

Piráti v roce 2014 obdrželi 72 514 hlasů, tedy 4,78 %. Dnes je rok 2019. Piráti jsou v Poslanecké sněmovně, tvrdě pracují a s čistým štítem dokazují, že politika se dá dělat jinak, než jak to dosud naši politici předváděli. Piráti mají silnou podporu, která se projevuje v různých předvolebních průzkumech. Chceme překonat hranici 20 procent a získat v europarlamentu alespoň pět mandátů. Chceme uspět a stát se důležitou silou hájící zájmy České republiky v Bruselu.

Pojďte to tedy hodit Pirátům, protože EVROPA POTŘEBUJE PIRÁTY!

Martin Saifrt

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.