Česká pošta plánuje v Pardubickém kraji zavřít 17 poboček, výhrady mají občané i Piráti

5. dubna 2023
Česká pošta plánuje v Pardubickém kraji zavřít 17 poboček, výhrady mají občané i Piráti

Nejvíce poboček České pošty zmizí ve větších městech kraje, zejména v Pardubicích, Chrudimi nebo Ústí nad Orlicí. Plánované zavírání pošt vzbuzuje obavy o  dostupnost služeb, což by se mohlo nejvíce dotknout seniorů. 

O tom, že změny v provozu České pošty jsou nevyhnutelné, nemají pardubičtí Piráti pochyb. Současný plán na hromadné uzavření stovek poboček po celé republice však vyvolává bouřlivé diskuze o tom, do jaké míry je tento krok vhodný a podle čeho se vybíraly pobočky, které mají skončit.

Krajské město Pardubice má přijít hned o sedm poboček. „Kritéria výběru se zdají nešťastná, možná proto, že se s obcemi nikdo předem nebavil. V Pardubicích mají o všechny pošty přijít celé obvody – Dukla a Dubina, kde žije přes třicet tisíc lidí, včetně tisíců seniorů. Hlavně pro ně to bude tvrdým zásahem,“ komentuje situaci pirátský zastupitel Pardubic Dominik Bečka.

Podobně je na tom Chrudim, kde je v plánu zavřít hned tři ze čtyř poštovních poboček. Pirátský radní Aleš Nunvář vidí ve výběru problém: „Jediná zbylá pobočka na náměstí v Chrudimi není bezbariérová, nelze ji rozšířit, navíc se u ní špatně parkuje. To vše by mohlo negativně ovlivnit dostupnost Pošty pro obyvatele města, zejména pro ty, kteří mají omezenou pohyblivost.“

Zastupitel Pardubického kraje za Piráty Daniel Lebduška se obává ztráty důvěry veřejnosti v Českou poštu a její služby: „Zavírání pošt musí být plánováno pečlivě, s ohledem na minimalizaci negativního dopadu na obyvatele, zejména seniory. Horší dostupnost služeb může vést ke ztrátě zákazníků i jejich důvěry ve státní instituci. Strategie změn by se měla připravovat nejlépe ve spolupráci se starosty obcí a vhodně komunikovat směrem k veřejnosti. A to se podle mě tentokrát vůbec nestalo.“

Nutnost transformace České pošty vnímá předseda krajského sdružení Pirátů Pardubického kraje Jiří Ducháček: „Držet za každou cenu současný stav nemá smysl. Pošta čelí nové době a novým nárokům. Ze zákona však svou funkci, zejména tu doručovací, plnit musí. Zásadní problém vidím v komunikaci, jak tomu bývá velmi často.“

Seznam poboček České pošty, které se zavřou 1. července

Česká Třebová

Ústecká 205, Parník

Ústí nad Orlicí

Sokolská 138, Kerhartice

Třebovská 140, Hylváty

Polská 1308

Chrudim

Medlešice 69

U Stadionu 810 Chrudim III

Topolská 1204, Chrudim IV

Pardubice

Dražkovice 25

Komenského 56 Pardubičky

generála Svobody 77 Rosice náměstí

Dukelských hrdinů 2233

Jana Zajíce 983 Studánka

Jana Palacha 1552, Zelené Předměstí

Na Drážce 1585, Bílé Předměstí

Hlinsko

Chlum 24

Svitavy

Bratří Čapků 351/1a, Lačnov

Tyrše a Fügnera 649/15, Předměstí

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Ocenění Pardubického kraje za rok 2022

Ocenění Pardubického kraje za rok 2022

I letos proběhl v Pardubicích slavnostní večer, při kterém byly oceněny osobností Pardubického kraje pro rok 2022. Tento ročník byl ale trochu jiný. Bylo to totiž poprvé, kdy šlo poslat nominaci online přímo na webové stránky Pardubického kraje. Možná i proto se sešlo takové množství nominací, že nebylo vůbec jednoduché vybrat těch několik, které si ve slavnostní večer předávání ocenění odnesou.

Andrej Ramašeuski: Novinky z krajské informatiky — 11.5.2023

Andrej Ramašeuski: Novinky z krajské informatiky — 11.5.2023

Na jednání Výboru pro informatiku Pardubického kraje se projednávaly novinky v oblasti IT a spolupráce se startupy. Vedoucí oddělení informatiky přednesl zprávu o naplňování ICT strategie, včetně posílení spolupráce s firmou Microsoft a odložení modernizace školského portálu. Diskutovalo se také o rozvoji Regionální datové sítě a podpoře digitálních služeb. Personální problém při hledání IT odborníků přetrvává. Výbor se zabýval i chaotickým postupem distribuce podkladů pro zasedání jiných výborů zastupitelstva. Doporučuje se využití aplikace Nextcloud pro bezpečnou distribuci a spolupráci.