16. zasedání Zastupitelstva Pardubického kraje

21. září 2023
16. zasedání Zastupitelstva Pardubického kraje

V úterý 19. září se uskutečnilo 16. zasedání Zastupitelstva Pardubického kraje. Přinášíme vám nejzajímavější témata z jednacího dne.

NEMOCNICE PARDUBICKÉHO KRAJE
Krajské zastupitelstvo začalo informacemi o aktuální situaci v Nemocnicích Pardubického kraje (NPK). Nemocnice investovala 7 milionů Kč do personálního náboru má za cíl zajistit dostatečný počet lékařů a zdravotního personálu pro kraj.

Významným činem v minulém období byla stabilizace interního oboru v chrudimské nemocnici. Tato nemocnice nyní disponuje novým primářem, který nastoupil v dubnu, a od října bude mít také zástupce primáře. Nedostatek lékařů v chrudimské nemocnici se řeší spoluprací krajských nemocnic, která umožňuje lékařům a absolventům rotovat mezi krajskými nemocnicemi. Tento krok výrazně zlepšil obsazenost lékařského personálu nejen v Chrudimi. Významnou informací je také otevření 8 nových lůžek na interním oddělení Chrudimské nemocnice, a to od 2. října. Sice to to trvalo o 9 měsíců déle, než bylo slíbeno, ale jsme rádi, že obyvatelé v okolí Chrudimi budou mít konečně interní péči.

KRAJ NAVRHUJE ZMĚNU OHLEDNĚ ROZPOČTOVÉHO URČENÍ DANĚ
Jak bylo očekáváno, rozpoutala se rozsáhlá diskuze ohledně změny Rozpočtového Určení Daně (RUD), kterou předložilo vedení kraje. Podpořili jsme tento legislativní návrh a budeme pečlivě sledovat, jak se situace bude dále vyvíjet. Zdá se, že i v dalších krajích se uvažuje o podobných legislativních změnách. Situace Pardubického kraje je jednou z nejhorších, a podobně na tom jsou Zlínský, Jihomoravský a Středočeský kraj. Budeme nadále usilovat o co nejlepší výsledky ve prospěch našeho kraje.

PODPORA ZAKARPATÍ JE PRO KRAJ INVESTICÍ
Jednomyslně jsme odhlasovali finanční pomoc ve výši 6 milionů korun pro Ukrajinu, což je rozhodně pozitivní krok. Pro lepší představu, tyto finance budou sloužit pro rekonstrukci rehabilitačního centra v Užhorodu, ale také jedné ze škol v našem partnerském regionu. Konkrétně se jedná o rekonstrukci vytápění a kuchyně ve škole v Jasini, kterou navštěvuje téměř 800 dětí.

SDÍLENÉ KOLA A MYČKA NÁKLADNÍCH VOZIDEL
Dále jsme podpořili finanční podporu kraje pro systém sdílení jízdních kol v České Třebové a Moravské Třebové. Rovněž aktivně podporujeme instalaci myčky nákladních vozidel v areálu společnosti Granita. Naším cílem je zajistit, aby vozidla z lomu v Budislavi jezdila čistá a nenarušovala krajské ani místní komunikace. Tato investice má zvláštní význam vzhledem k očekávanému zvýšení dopravní zátěže během výstavby dálnice D35.

SVITAVSKÁ STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA ZŘÍDÍ VYŠŠÍ ODBORNOU ŠKOLU
Co se týká školství, střední školy mají naplněnost na úrovni 75%. Také došlo k úspěšnému zřízení Vyšší odborné školy (VOŠ) při Střední zdravotnické škole, a to poté, co akreditační komise při Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy udělila akreditaci. Rádi bychom poděkovali řediteli a zaměstnancům Střední zdravotnické školy za jejich práci a úsilí. V současné době probíhají jednání ohledně žádostí o zřízení lyceí.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

Piráti Pardubického kraje si zvolili své lídry do krajských voleb

V druhém listopadovém týdnu si Piráti v Pardubickém kraji zvolili čelo své kandidátní listiny do krajských voleb 2024. Volba probíhala tradičně prostřednictvím internetového hlasování a do obsáhlé rozpravy na pirátském fóru se zapojila většina členů. Ti si vybrali devítku osobností, které se v příštím roce budou snažit oslovit voliče a získat co nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu Pardubického kraje.